MİKS GIDA

Miks Gıda'nın en büyük güçlerinden birisi sahip olduğu inovatif bakış açısıdır. Bu bakış açısı ile pastacılık sektörde birçok ilki gerçekleştirerek yeni pazarlar yaratmıştır. Türkiye’yi ilklerle tanıştırmıştır.

Firmamız 1995  yılından itibaren profesyonel yapı içinde Türkiye’de ilk kez üretilen Mandıra Şantisinin üretimine başlamıştır Eylül 2012 de yatırımını tamamlayarak İzmir-Ayrancılar bölgesindeki şu anda kullandığı 3000 m2 kapalı alandaki yeni modern tesisine taşınmıştır. UHT yemeklik ve şekerli şantilerimizle Türkiye’de ilk olmanın hazzını yaşayarak , müşterilerimizi de yerli ürünün avantajlarını sağlamaktan dolayı gururluyuz. Ürünlerimi hızlı bir şekilde dış pazarlarda tanıtmak ve başarı sağlamak en yakın vadeli hedefimizdir. Yüksek teknolojiye sahip üretim tesisimizde bütün üretim hattımız gıda mühendisleri tarafından denetlenmekte, ISO ve HACCP ve BRC kuralları titizlikle uygulanmakta, bütün çalışmalarımız kuvvetli bir ARGE yapısıyla desteklenmektedir. Miks Gıda olarak amacımız , ürünlerimizde insan sağlığını ön planda tutarak hijyenik koşullarda kaliteli ve lezzetli ürünler üretmek , bu ürünleri müşterilerimize  rekabetçi fiyatlarla sunmaktır.

Misyonumuz

Sektörün hızla büyüyen yapısına uyum sağlayabilecek kalite de, süreklilik ilkesini prensip edinmiş bu özelliğini satış ve satış sonrası hizmet aşamalarında da muhafaza edebilen, yenilikçi, rekabetçi ve enerjik bir firma olarak çözüm ortağınız olmayı hedefliyoruz.

Vizyonumuz

Günümüz şartlarında, özellikle standart lezzeti, hizmeti ve kaliteyi sunmak arzusunda olan işletmelerin, bu arayışlarına cevap vermek gerekliliği her geçen gün önem kazanmaktadır. Miks Gıda olarak üretimini yaptığımız ürünlerde pazar ihtiyaçlarını takip eden ,bu doğrultuda sürekli iyileştirme prensibiyle , yurt içi ve yurt dışı piyasada sektör ihtiyaçlarını en doğru ürünlerle karşılayan firma olmak  en büyük hedefimizdir.